جاذبه های گردشگری روستای گردشگری

روستای فریزیفریزی نام روستایی در 75 کیلومتری جنوب غربی مشهد و 18 کیلومتری جنوب شهر گلبهار در سرسبزترین دره‌های بینالود است.
براساس کتیبه حاشیه یکی از کتب ادعیه، نام فریزی قبل از تاخت وتاز مغولان به نام"ذی امان"یا"ذی امران"بوده است. به این مطلب در کتاب منتهی الامال جلد2هم اشاره شده است ، یعنی زمانی که عبیدالله بن الحسین الاصغر (ع) به همراه همراهانش بر ابومسلم خراسانی واردگشت و مورداستقبال آنها قرار گرفت از آنجا به منطقه "ذی امان"یا همان "ذی امران"کوچ کرد و در آن منطقه وفات یافت.
درکتاب اعیان الشیعه،عمده الطالب،الوضول الفخریه هم به این مسئله اشاره شده است که ابوعلی عبیدالله (ع) در سن 37یا46سالگی درزمان حیات پدرش درناحیه"ضیعه ندی" یا"اوذی امان"فوت کرد و از ذریه او چهار فرزند است که به آل اعرجی مشهورگشته اند و امروزه در عراق و ایران و امارات متحده و هندوستان و پاکستان پراکنده اند.
در کتاب جغرافیای حافظ ابرو مربوط به قرن هفتم هجری از قلعه فریزی نام برده شده است و در کتاب مطلع الشمس مربوط به خاطرات ناصر الدین شاه قاجار از فریزی و میزان فروش بالای گردوی فریزی و امرار معاش مردم با فروش زغال چوب و..... نام برده شده است.
وجود چندین قبرستان قدیمی در اطراف روستا، وجود ...مشاهده کامل متن کتب و مخطوطات خطی که در فریزی کتابت شده، وجود علماء و بزرگان این خطه در طول تاریخ، وجود فارغ التحصیلان بسیاری در سایر رشته‌های دانشگاهی از این خطه و بسیار وارد دیگر، مؤید این مطلب است که مردم فریزی از یک اصالت و هویت غنی فرهنگی تاریخی برخوردارند.
طبیعتی زیبا و بکر و آب و هوایی تمیز و سرشار از اکسیژن و آبهایی خوش طعم و گوارا و همچنین مردمانی خونگرم و بانشاط و مهمان نواز از ویژگی‌ها و شاخصه‌های اصلی این روستا می‌باشد.
مردم فریزی اکثرا کشاورز و به پرورش زنبور عسل مشغول هستند.
روستای فریزی قطب تولید عسل در استان خراسان رضوی می‌باشد. عسل و گردوی فریزی بدون شک از بهترینها و برترینها است.
روستای فریزی مرکز رفت و آمد گردشگران و کوهنوردان ایرانی و غیرایرانی است که به قله بینالود صعود میکنند.
رودخانه فریزی با عظمتی که دارد بخشی از آب مصرفی شهرستان چناران را توسط سد فریزی که در اوایل راه آسفالته و در بین روستاهای خیج و آبقد قرار دارد تامین میکند.
امامزاده عبید الله الاعرج بن الحسین الاصغر ابن الامام الهمام زین العابدین علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام است که به اشتباه ایشان را از فرزندان امام موسی بن جعفر علیه السلام و برادر امام رضاعلیه السلام معرفی می‌کنند.
گنبد فیروزه ای بارگاه این امامزاده زینت بخش روستای فریزی در دامنه‌های بینالود است. این امامزاده ملجا و پناه اهالی این منطقه است و اتحاد و اشتراک معنوی ایشان را استحکام می‌بخشد.
روستای فریزی به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و همچنین شرایط خاص آب و هوایی بستر بسیار مناسبی برای رشد گیاهان دارویی متعددی است.گیاهان دارویی در این منطقه فراوان دیده می‌شود که از جمله انها می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:
گون، کنگر،زالزالک و گیاهان دارویی شامل اسطوخدوس و آویشن کوهی، کاکوتی، پیاز کوهی، ریواس، شقایق، درمنه، خارشتر، بارهنگ، اسپند، پونه، قارچ، زرشک دانه دار( به زبان محلی زرک)، قسنی، هندوانه ابوجهل، گل گاو زبان، گل ختمی،شیرین بیان، خاکشیر، گزنه، گل پربومادران و ... است.

منبع:
http://ferizisalam.ir
http://www.ferizi1.blogfa.com/
http://www.negahmedia.ir/


مکان تقریبی روی نقشه


استان

خراسان رضوی

شهر

چناران

نظرات
لطفا ایمیل را وارد نماییدفرمت ایمیل اشتباه است


لطفا نام را وارد نمایید


لطفا نظر خود را وارد نمایید